Vyhledej
Klub českých turistů Dvoráci > Architektura > stavby

Mezi letošní nejlepší stavby patří rekonstrukce Bílé věže v Hradci Králové

Redakce / 17.05.2016, Hradec Králové - Okres Hradec Králové
Do 23. ročníku soutěže Grand Prix architektů organizované Obcí architektů se sice přihlásilo jen 51 prací, což je v porovnání s předchozími ročníky přibližně polovina, vítězem se však stala skvělá ukázka práce architektů. Vítězem se stala stavba v Královéhradeckém kraji - a to přímo v Hradci Králové.
Po loňském, trochu překvapivém vítězi, kterým se stala chata v Doksech u Máchova jezera, se tak opět výrazně prosadila rekonstrukce historického objektu - Bílé věže v Hradci Králové.

Renesanční Bílá věž ze 16. století (byla vystavěna v letech 1574 až 1581) je jednou z nejvýznamnějších památek Hradce Králové. Části původní stavby lze vidět i dnes. Za J. B. Santiniho prošla věž barokní úpravou, bohužel koncem 20. století došlo k necitelným zásahům do autentických prvků stavby a k narušení historických materiálů. 

Bílá věž se potýkala s vážnými problémy, které se staly hlavním impulsem ke kompletní rekonstrukci. Během ní byly restaurátorským způsobem opraveny všechny poškozené části. Do vyčištěného historického prostoru věže pak architekti vložili současný prvek: kovové schodiště, podesty, výstavní a interaktivní prvky s výukovými programy. Oprava věže je podle poroty, v jejímž čele stála Eva Jiřičná, unikátním spojením citlivého památkového přístupu k hodnotám stavby a přínosu aktivního využití této dominanty města v současné době. 

„Základní koncept našeho řešení vychází z potřeby celkové rekonstrukce stavby a prolínání jednotlivých stavebních celků v čase a prostoru. Bílá věž dostala úplně nový kabát a velké překvapení vás čeká i uvnitř. Návštěvy rozhodně nebudete litovat,“ říká o projektu jeho autor, architekt Jaromír Chmelík.

Opět cena pro laserové centrum

V kategorii novostavba dostala cenu budova laserového centra v Dolních Břežanech u Prahy. Objekt navržený týmem českých architektů pod vedením Viktorie Součkové z pobočky pražské architektonické kanceláře Bogle Architects. „Viděli jsme řadu staveb, které se velmi zabývaly zelenými otázkami a ekonomií úspor energií, což bylo velmi oceňováno. Je zajímavé vidět určitého společného jmenovatele v oblasti upřednostňované estetiky, zejména výběr materiálů,“ uvedla k soutěži předsedkyně mezinárodní poroty Eva Jiřičná.

V porotě letošní Grand Prix architektů zasedli předsedkyně Eva Jiřičná (Velká Británie),Vladimír Lažanský (ČR), Lázslo Mikó (Maďarsko), Elena Szolgayová (Slovenská republika) a Petr Franta (ČR).

Spory, které architektuře neprospívají

Obec architektů čelí v poslední době kritice zejména od mladých architektů. Obec podle nich neplní své poslání a upadá prestiž aktivit včetně soutěže a přehlídky Grand Prix architektů. Grand Prix, jež má být přehlídkou nejlepší aktuální architektury v ČR s možností ukázat ji co nejširšímu publiku, se podle kritiků stává spíše lokální událostí s nepatrným dopadem na laickou veřejnost.

Vznikla tak Nová cena komory architektů, která se nechce vůči Grand Prix vymezovat. Hlavním motivem přehlídky je podle komory prezentace výsledků práce architektů široké veřejnosti, a to nejen z hlediska jejich estetické a technické kvality, ale především v souvislostech jejich vzniku, vztahu k okolí a společenského přínosu. Do této nově zřízené, konkurenční soutěže pořádané Českou komorou architektů, se přihlásilo 476 architektonických děl. Vítěz bude znám v listopadu 2016.

Zdroj: www.idnes.cz

Související články
Jaroměřská lávka J. A. Komenského – Stavba roku 2015 a nejdražší rohožka v České republice
Titulem Stavba roku 2015 se pyšní hradecké Digitální planetárium a bývalá cihelna ve Svobodných Dvorech
Nové Středisko volného času v Trutnově se plánuje v areálu Na Nivách. Město bude stát zhruba 80 miliónů Kč
Dvůr Králové nad Labem se chlubí novou pasáží. Slavnostně byla otevřena ve středu 27. dubna
Mezi 16 nominovanými stavbami soutěže Stavba roku Královéhradeckého kraje jsou 4 objekty z Královédvorska
Vaše komentáře

Přečteno 658x